Funkcjami poznawczymi określa się zdolność do odbioru, przetwarzania oraz zapamiętywania informacji, które napływają z zewnątrz. Kiedy dochodzi do ich zaburzenia oraz jakimi bezpiecznymi sposobami można sobie z tym radzić?
Przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych
W naszym społeczeństwie coraz więcej pracujemy i jednocześnie mamy coraz mniej czasu na odpoczynek. Otoczenie jednak nie zwalnia i jesteśmy zmuszani do działania „na pełnych obrotach”. Niestety w takiej sytuacji organizm szybciej zużywa niezbędne do działania składniki odżywcze, w tym m.in. cholinę, glutaminę oraz karnitynę konieczne dla sprawnego funkcjonowania układu nerwowego.
Takie osoby skarżą się więc na przewlekłe zmęczenie i właśnie zaburzenia poznawcze, w tym pogorszenie pamięci oraz problemy z koncentracją. W takiej sytuacji niezbędna jest suplementacja i przyjmowanie produktów odpowiadających za poprawę funkcji poznawczych oraz równowagę układu nerwowego. Powinny one zawierać tylko bezpieczne składniki oraz naturalne aminokwasy, a także dodatkowe składniki wspierające działanie organizmu.
Codzienne sposoby na poprawę funkcji poznawczych
Poza bezpiecznymi suplementami diety, o poprawę funkcji poznawczych trzeba zadbać też w życiu codziennym. Trzeba zatroszczyć się m.in. o zdrowy, regenerujący sen, który nie powinien trwać krócej niż 6 godzin. Wykazały to badania, które udowodniły, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen (powyżej 11 godzin), wpływa na mniejszą sprawność poznawczą.
Jakie są skutki deprywacji snu? Główne to m.in. zaburzenia uwagi oraz pamięci roboczej, a także pogorszenie samokontroli czy procesu podejmowania decyzji. Sama suplementacja nie zastąpi więc zdrowej dawki snu, której znaczenie jest kluczowe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego człowieka.
Stres a zaburzenia funkcji poznawczych
Negatywny wpływ na funkcje poznawcze ma też niestety stres, którego obecnie doświadcza w pracy około 85 proc. osób. Przyczynia się on do problemów z pamięcią, co może wynikać m.in. niższej objętości mózgu, która jest rozpoznawana u osób mających w organizmie wysoki poziom kortyzolu.
Jak więc efektywnie radzić sobie ze stresem? Każdego dnia warto znaleźć przynajmniej chwilę dla siebie i zadbać o aktywność, która przynosi nam radość. Poleca się m.in. słuchanie rozluźniającej muzyki, ćwiczenia oddechowe czy medytację. Warto też praktykować własne pasje, zwłaszcza te związane z aktywnością fizyczną. Zbawienny będzie więc taniec, pływanie czy jogging.
Jak widać poprawienie funkcji poznawczych to wypadkowa zmian w trybie życia, które powinny być wspierane przez odpowiednio dobraną suplementację. Po takie preparaty zapraszamy do naszego sklepu online.